Európai Parlament

Járóka Líviát és Dobrev Klárát is az EP alelnökévé választották

Európa

A fideszes Járóka Líviát és Dobrev Klárát, a Demokratikus Koalíció képviselőjét is alelnökévé választotta az Európai Parlament (EP) szerda délután.

Járóka Líviát, aki már 2017 vége óta alelnök, és akit ismét az Európai Néppárt jelölt a posztra, 349 szavazattal választották újra a strasbourgi plenáris ülésen.


Járóka Lívia

Közleményében a Fidesz-KDNP delegációja leszögezte: Járóka az európai szegénység felszámolása, a roma polgárok integrációja, valamint a nők helyzetének javítása érdekében kifejtett munkásságával vívta ki képviselőtársai elismerését.

Járóka Lívia 2004 és 2014 között az Európai Parlament képviselője volt, majd három év után, 2017 szeptemberében visszatért a testületbe, amelynek ő volt az első roma származású tagja.

A szociáldemokrata frakció által jelölt Dobrev Klárát 402 képviselő szavazta meg.

Budapest, 2019. április 18.
Dobrev Klára, a DK EP-listavezetõje, képviselõjelöltje sajtótájékoztatót tart “A DK leadja az ajánlásait a Nemzeti Választási Irodának” címmel a Nemzeti Választási Iroda elõtt 2019. április 18-án.
MTI/Máthé Zoltán

Mindkettejük jelöltségét már az első szavazási fordulóban jóváhagyta a képviselőtestület, ahogyan a néppárti Mairead McGuinnesst, Rainer Wielandet, Othmar Karast és Ewa Bozena Kopaczot, a szociáldemokrata Katarina Barley-t és Pedro Silva Pereirát, illetve az Újítsuk meg Európát (Renew Europe) nevű centrista-liberális frakció részéről Dita Charanzovát és Nicola Beert, valamint a zöldpárti Heidi Hautalát is.
Rajtuk kívül még három alelnököt választanak a második fordulóban.

Az Európai Parlament 751 képviselőt számlál, akiket az Európai Unió 28 tagállamában választanak meg. Az EP elnöksége az uniós parlament elnökéből, 14 alelnökéből és öt, a parlament által két és fél évre választott, tisztségében megújítható quaestorból áll. Utóbbiakat csütörtökön választják meg, ők a képviselőket közvetlenül érintő hivatali, pénzügyi kérdésekkel foglalkoznak.

Az elnökség az uniós parlament szabályszerű működéséért felelős szerv. Hatáskörébe tartozik az Európai Parlament előzetes költségvetésének felállítása és mindennemű hivatali, személyzeti és szervezeti kérdés rendezése.