A romák felzárkóztatásáért

Egyetem

A romaügyi szervező specializáció indításával újabb képzéssel segíti a roma felzárkózást a Gyermeknevelési és Felnőttképzési Kar.

– Napjainkban a roma esélyteremtés problémája – főként a demográfiai változások miatt – számtalan kérdést vet fel, melyre mihamarabb választ kell találni – fogalmazott Bartha Elek rektorhelyettes „A cigány/roma gyermekek felzárkózási esélyei és jogai Kelet-Európában” című konferencia megnyitóján.

– A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Kara élen jár ebben a törekvésben, hiszen képzései mögött egy tudományos műhely is áll a problémák feltárására és kezelésére – mondta Bartha Elek.

A Lippai Balázs Roma Szakkollégium által szervezett tanácskozáson a cigánykutatás hazai és nemzetközi képviselői – elsősorban romániai, szerbiai, ukrajnai magyar lokális közösségben oktató szakemberek – saját szakmai tapasztalataik alapján tartottak előadásokat Hajdúböszörményben.

– A roma felzárkózás egyik alapvető eleme a családok segítése. Fontos, hogy ez a folyamat már kisgyermekkorban, az óvodákban megkezdődjön – hangsúlyozta Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár.

A város polgármestere szerint Hajdúböszörményben nagyon sok cigány család él, de egy egészségesen működő társadalomnak ezt el kell fogadnia, azzal együtt, hogy a cigány közösségeknek is el kell sajátítani a többségi magyar társadalom értékrendjét.

– Külön szerencse, hogy a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Kara a városban működik immár 43. éve, és itt nagyon komolyan foglalkoznak a társadalmi felzárkózás kérdésével, amihez a város a jövőben is minden segítséget megad – szögezte le Kiss Attila.

Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Kara átfogó családi tanulmányok képzési profilját kiterjeszti a társadalmi felemelkedés, felzárkózás, együttélés javításával összefüggő képzései folyamatosan fejlesztésére is. A szociálpedagógus szak mellett az ifjúságsegítő felsőoktatási szakképzés, valamint a fejlesztő pedagógia szakirányú továbbképzési szak is ezt a célt szolgálja. Hazánkban először Hajdúböszörményben indult nemzetiségi óvodapedagógus képzés roma/cigány szakiránnyal, és több diplomát adott ki az intézmény roma kultúra szakirányú továbbképzési szakon is.

– Legújabb képzésünk, melyet először 2015 szeptemberében indítunk, a társadalmi tanulmányok – romaügyi szervező specializációval. Ajánljuk mindazoknak, akik roma közösségi környezetben élnek, munkájuk összefügg a roma családok segítésével, az ügyintézés, közösségszervezés kérdésköreivel – jelentette be Kovácsné Bakosi Éva dékán.

Mérföldkőnek számított a kar életében a Roma Innovációs Központ létrehozása is, melynek eredményeként megalakult a Lippai Balázs Roma Szakkollégium. Célja, hogy összefogja a karon tanuló roma származású, illetve roma kultúra iránt érdeklődő hallgatókat, és értékteremtő, egymást segítő közeget hozzon létre. A konferencián a szakkollégium eddigi szakmai tapasztalatait is összegezték.